RNDr. Barbara Sviežená PhD.

RNDr. Barbara Sviežená PhD.

Vedkyňa a popredná expertka na nutričné poradenstvo a emočné jedenie
Podpis odborníka

Najnovšie vysielania odborníka

Teraz LIVE
21
min.
20.10.2022
20:00
#32 Ako na emočné jedenie?

Čo s tým, keď sa prejedám?

Zdravie
Teraz LIVE
22
min.
6.10.2022
20:00
#31 Hlad či chuť?

Ako zistím, koľko potrebujem a kedy už mám dosť?

Zdravie
Teraz LIVE
25
min.
22.9.2022
20:00
#30 Emočné jedenie a jedenie – súvisia emócie s jedlom?

Čo znamená jedenie pod vplyvom emócií?

Zdravie

Viac o Odborníkovi

Narodila sa v Košiciach v roku 1976 ako druhé dieťa. Už v detstve sa venovala najmä pohybu, tancu a veľmi skoro sa stala knihomoľom.

Keď sa na gymnáziu v Košiciach rozhodovala ako ďalej, zvíťazilo štúdium prírodných vied, so zameraním na biológiu. Genetika a molekulárna biológia ju od začiatku fascinovali a na vysokej škole ju svet vedy a laboratória úplne pohltil.

Biochémiu, fyziológiu, imunológiu a molekulárnu biológiu využila aj neskôr pri detailnejšom štúdiu výživy.

Ako expertka na DNA a RNA analýzu pracovala aj v oblasti kriminalistiky a vo forenzných vedách, dokonca aj ako audítorka zahraničných forenzných laboratórií. Realizovala niekoľko vedecko-výskumných projektov a spolu s kolektívom autorov získala v oblasti medicíny ocenenie Ig Nobel Prize.

Napriek úspešnej kariére v oblasti aplikovanej genetiky a expertízy ju priťahoval svet výživy a možnosť vďaka nej pomáhať ľuďom. Sama prekonala poruchy príjmu potravy, aj fázu emočného jedenia a prejedania, skúsila rôzne výživové smery a vedela, že výživa a zdravie spolu veľmi úzko súvisia – a to nielen fyzické, ale aj psychické. Prepojenie psychiky a výživy a hľadanie súvislostí medzi tým, čo jeme a kým sa stávame, sa stalo jej hlavnou doménou.

Po synovi Filipovi (16) sa jej narodila dcérka Eliška (7) a ona sa rozhodla naplno venovať už len výžive.

Absolvovala akreditované a certifikované vzdelávanie v Českej republike so zameraním na preventívnu výživu, športovú výživu, výživu detí, tehotných a dojčiacich žien, alternatívne výživové smery, plant-based stravovanie a nutrigenomiku.

V ďalšom období si doplnila vzdelanie o terapeutické metódy vo výcviku terapeutov  a vzdelávanie v oblasti Binge eating, porúch príjmu potravy, overeating, emotional eating: ACCREDITED CERTIFIED course on CBT, Therapy and Counselling for Anorexia, Bulimia, Binge Eating Disorder a Mindful Eating.

V roku 2013 založila Inštitút zdravého života, dnes známy pod názvom Winštitút.

Vo Winštitúte bola odborným garantom, autorkou a lektorkou kurzov v oblasti výživy. Vychovala stovky úspešných absolventov, z ktorých sa dnes mnohí venujú výživovému poradenstvu. Spolupodieľala sa aj na vývoji nutričného softvéra Planeat.

Stála pri zrode Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu, je členkou Aliance výživových poradcu ČR a Inštitútu funkčnej medicíny a výživy.

V roku 2017 bola spoluzakladateľkou platformy Anabell, občianskeho združenia pre pomoc ľuďom s poruchami príjmu potravy.

K zdravej výžive patrí aj prírodná kozmetika a starostlivosť o seba, a tak Barbara spolu s priateľkou vytvorili unikátnu značku prírodnej kozmetiky.

Po rokoch odborných skúseností sa začala venovať poradenstvu vo výžive a to pod vlastným projektom Výživa pre Teba, ktorý sa rozrástol na spoločnosť Akadémia Barbary Svieženej – BS Academy. Pod touto značkou tvorí dodnes a jej záujem je sústredený najmä na výživu a emočné jedenie. Venuje sa aj príbuzným oblastiam, ktoré umožňujú lepší vhľad do komplexnej problematiky výživy – neurobiológii, prepojeniu psychiky a výživy, psychoimunoendokrinológii a problematike črevného mikrobiómu.

Píše a publikuje pre viaceré médiá, spolupracuje s viacerými odbornými platformami, je spoluautorkou 5 kuchárskych kníh so zdravými receptami pre deti a dospelých.

Jej inovatívny prístup je založený na štúdiu odborných zdrojov a neustálom vzdelávaní sa aj v príbuzných oblastiach. Pri práci s klientmi jej pomáhajú aj osobné skúsenosti s poruchami príjmu potravy a emočným jedením, ktoré vďaka vlastnej unikátnej metóde úspešne prekonala.

Barbara má celkovo za sebou:

20 rokov pôsobenia v oblasti genetiky, epigenetiky, biológie a výživy

10 rokov skúseností s poradenstvom v oblasti výživy

100vky spokojných klientov

100vky úspešných absolventov a študentov

1000-ce konzultačných hodín

terapeutický výcvik a prax.

Ak hľadáte pre seba dlhodobo udržateľnú zmenu založenú na sebaspoznávaní a tréningu vedomého jedenia a žitia, Barbara Sviežená Vám ukáže ako na to.